Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

POŁONINA CARYŃSKA ZOSTAŁA ZDOBYTA /ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMU Z WYCIECZKI

 W dniu 13.10.2012r. odbyła się jesienna wycieczka w Bieszczady organizowana przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku.  Była to pierwsza w tym roku wycieczka wyjazdowa organizowana przez frysztacki Ośrodek. Celem wyjazdu było propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz  rozwijanie turystyki pieszej wśród mieszkańców Gminy Frysztak. Bardzo budującym jest fakt, że w wycieczce udział wzięło 40 uczestników.  Zrealizowanym założeniem wyprawy było pokonanie trasy prowadzącej czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych przez Połoninę Caryńską (1297m n.p.m) do Ustrzyk Górnych. Podczas wędrówki uczestnicy mieli możliwość podziwiania walorów Bieszczadzkiego Parku Narodowego i mogli poczuć prawdziwy jesienny „klimat” Bieszczadów.  Mimo, że trasa nie była łatwa uczestnicy pokonali ją  z uśmiechem na twarzy, a zapierające dech w piersiach wspaniałe krajobrazy rekompensowały wszelkie niewygody i trud wyprawy. Magia połonin oczarowała wszystkich.  Barwy drzew, których jesienne liście żółkną, czerwienieją i brązowieją, a  nad nimi rude trawy połonin. Cały krajobraz w ciepłych, jesiennych tonacjach, rano nieco przymglony, potem podświetlony delikatnym październikowym słońcem. Jest to obraz, który na długo zostanie w pamięci uczestników.
Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą atmosferę. 
Przewodnikiem, który bezpiecznie przeprowadził uczestników przez bieszczadzkie szlaki była Pani  Iwona Garncarska
                                                                                                             

                                                                                                               tekst. Marek Armata 
-----------------------------------------------
Zapraszamy do obejrzenia filmu z wycieczki
Informacja turystyczna:
Bieszczady są to jedyne góry w Polsce, gdzie wyróżniamy trzy piętra roślinne w układzie:
piętro pogórzy, czyli dolin, sięgające 700-800m n.p.m.
piętro regla dolnego, sięgające do 1150m n.p.m.
piętro połonin, czyli łąk wysokogórskich.
Połonina Caryńska (Berehowska) – jedna z połonin w Bieszczadach, masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Na północy Przysłup Caryński oddziela masyw od Magury Stuposiańskiej, zaś od południa poprzez Wyżniańską Przełęcz graniczy on z Działem w paśmie granicznym. Nazwa połoniny pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie, która leżała u stóp połoniny, jednak pastwiska na połoninie należały także do wsi: Berehy Górne, Bereżki, Ustrzyki Górne. Jeszcze w okresie międzywojennym prowadzono tu intensywny wypas. Połonina Caryńska jest objęta ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.


Na szczycie Połoniny Caryńskiej

2 komentarze:

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM