Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

WYCIECZKA W BIESZCZADY Z GOSIR FRYSZTAK 07.11.2015 r. - ARCHIWUM

 ARCHIWUM
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku zaprasza miłośników pieszych wędrówek do udziału w wyjeździe, którego celem jest zdobycie szczytu Smerka. Wycieczka skierowana jest do osób chcących poznać najpiękniejsze zakątki zachodniej części Bieszczadów. Wyjazd to także sposób na aktywny wypoczynek w gronie znajomych i przyjaciół oraz  możliwość zobaczenia jesiennej panoramy polskiej części Karpat Wschodnich.


Wszyscy, którzy zdecydują się z nami na wspólną wędrówkę przez Bieszczadzki Park Narodowy, będą mieli okazję podziwiać jesienne piękno bieszczadzkich szczytów i połonin. Wędrowanie odkrytymi grzbietami jest nie tylko bardzo przyjemne ale także wpływa pozytywnie na samopoczucie pozwalając odreagować po ciężkim tygodniu pracy.


Planowana trasa prowadzić będzie z Wetliny (żółtym szlakiem) do Przełęczy Orłowicza i dalej na szczyt planowanego celu.   Smerek jest najdalej wysuniętym szczytem w kierunku zachodnim w paśmie połonin. Wznosi się na wysokość 1222 m n.p.m. Dawniej zwany był Wysoką.
Główny wierzchołek Smerka jest jednym z najlepszych punktów widokowych w całych Bieszczadach. Pomimo niezbyt dużej wysokości możemy tu obserwować panoramę w każdym kierunku. W kierunku południowo-wschodnim widać Połoninę Wetlińską ze schroniskiem PTTK, popularną „Chatką Puchatka”. Dalej, tuż za nią znajduje się Połonina Caryńska, przy dobrej widoczności łatwo dostrzec można również gniazdo Tarnicy (1346 m n.p.m.), a nieco na południe od niej Małą Rawkę (1254 m n.p.m.) oraz Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.). Na północy liczne wzgórza pocięte dolinami rzek i potoków, dalej dolina Sanu. Na zachodzie dolina rzeki Wetliny, a za nią wznoszące się zalesione szczyty Kiczery (930 m n.p.m.), Czerniny (981 m n.p.m.) oraz Falowej (968 m n.p.m.). Żelazny krzyż stojący na szczycie upamiętnia śmierć turysty rażonego piorunem w 1978r.  Ze szczytu zejdziemy czerwonym szlakiem do turystycznej wsi Smerek gdzie będzie czekał na nas autokar. Przed powrotem do Frysztaka planowany jest czas  na odpoczynek i posiłek.

Informacje:
Czas trwania - około 5,5h
Stopień trudności - średni
Dystans -18 km
Wyjazd odbędzie się   w sobotę 07.11.2015r. 
Koszt wycieczki wynosi 60 zł/os. 
Zapisy prowadzimy do 05.11.2015 r.
Ilość miejsc ograniczona, 
o udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń.
ZAPISY W BIURZE GOSiR LUB TEL. 17 27777 111 

KALKULACJA KOSZTÓW:
- przejazd 49 zł
- wejście do parku 5 zł
- ubezpieczenie 5zł
- parking 1 zł
- organizacja i przeprowadzenie wycieczki  - bezpłatnie
RAZEM: 60 zł/os

Plan wycieczki:
godz. 6:00 zbiórka na parkingu GOSiR Frysztak, 
godz. 6:15 - wyjazd z Frysztaka do Wetliny,
godz. 8:45 - dojazd na miejsce i wyjście w kierunku szczytu Smerka przez Przełęcz Orłowicza,
godz. 11:15 - zdobycie góry;
godz. od  11:15 do 12:15 odpoczynek, podziwianie widoków i krajobrazu,
godz. 12:15 wyjęcie w kierunku miejscowości Kalenica,
godz. do 14:30  do 15:30- obiad w miejscowości Kalenica /we własnym zakresie/,
godz. 15:30 wyjście w kierunku miejscowości Smerek Wieś
godz. 16:00 - wyjazd do Frysztaka,
godz. 18:30 - rozwiązanie wycieczki
Koordynator Wycieczki - Radosław Guzy

--------------------------------------------------

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU:
Buty: 
- nie chodzi się po górach w sandałach ani też w  butach o miękkiej podeszwie. Schodzenie z gór ze skręconą kostką nie należy do przyjemnych. Buty powinny być wysokie, chroniące kostkę przed wyginaniem, na twardej podeszwie – najlepiej nieprzemakalne. Buty warto rozchodzić wcześniej, wyjście w góry w nowych butach kończy się odciskami i obtarciami. Warto założyć też grube skarpety, które dodatkowo będą chroniły nasze stopy.
 Ubranie:
- głównym zadaniem odzieży górskiej jest zapewnienie ochrony termicznej, czyli ma nas zabezpieczyć nie tylko przed przemarznięciem, przemoczeniem, przewianiem, ale także przed przegrzaniem. Pomimo tego że wydaje nam się, iż wychłodzenie organizmu może być dla nas niebezpieczne tylko zimą, w rzeczywistości tak nie jest. W górach nawet latem czy jesienią bywają bardzo chłodne dni i noce, a nieodpowiednie ubranie może być przyczyną wyziębienia organizmuZ kolei zimno, a w konsekwencji wychłodzenie, jest jedną z ważniejszych przyczyn górskich wypadków. Nasz strój powinien zatem mieć warstwy, tak aby być przygotowanym na każdą pogodę: upal, zimno, deszcz i wiatr. Wiadomo, czasem nie ma potrzeby zakładania wszystkiego na siebie, zatem część ubrań powinniśmy mieć w plecaku. Warto zapamiętać, że  istotny jest każdy element naszej garderoby, począwszy od czapki, przez okulary, bieliznę, polar, kurtkę i spodnie.
Jedzenie i picie:
- na pewno butelka wody na każdą osobę – najlepiej niegazowana. Jesienią warto wziąć termos z ciepłą herbatą lub kawą, przyda się na górze gdzie jest chłodniejsze powietrze i wieje. Kanapki, batony, czekolada, czyli wszystko co daje nam energię i zawiera cukier - o zbędne kalorie nie ma się co martwić – spalimy ;-)

Patron medialny: www.frysztak24.pl 

Zapraszamy
Dyrektor GOSiR FRysztak
Marek Armata

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM