Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

CZTERY PORY ROKU WE FRYSZTAKU - GMINNA OFERTA TURYSTYCZNA


Gmina Frysztak położona jest w województwie podkarpackim, powiecie strzyżowskim  nad rzeką Wisłok, u zbiegu dróg łączących Krosno, Jasło i Strzyżów - powierzchnia gminy to 90,51 km². Walory turystyczne miejscowości, to przede wszystkim, osobliwości przyrody, krajobraz, czyste powietrze,  rekreacja, sport, zabytki historyczne i budowle sakralne oraz ciekawa  tradycja i burzliwa historia.  W gminie znajdują się obiekty noclegowe i rekreacyjne należące do mienia samorządowego oraz agroturystyczne i wypoczynkowe  stanowiące kapitał prywatny.

Baza noclegowa GOSiR Frysztak                      Noclegi nad Wisłokiem

Noclegi SOSW Frysztak                                    Noclegi Frysztak 

Ważnym elementem oferty turystycznej są otwarte baseny kąpielowe Ośrodka Sportu zapewniając atrakcję latem oraz stok narciarski w Gogołowie "Pod Dziedzicem" gwarantując zimowy wypoczynek. Ofertę uzupełniają hodowle koni, winnice oraz zabytki takie jak Zespół Schronu Kolejowego, kościół w Gogołowie i Lubli. Dużym atutem oferty są rękodzielnicy i lokalni wytwórcy, którzy tworzą produkty turystyczne. Osoby przebywające na naszych terenach mogą skorzystać z oferty GOKu oraz dobrze zaopatrzonych bibliotek. W gminie Frysztak znany jest także dom weselny "Trzy Siostry", Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Stępinka oraz wakacyjna baza noclegowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku. 

Baseny Kąpielowe Frysztak         Stok Narciarski "Pod Dziedzicem"

Dom weselny "Trzy Siostry"                        Ośrodek Wypoczynkowy "Stępinka"

Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą udać się na wybrane szlaki turystyczne takie jak: edukacyjny - „Kamienne Herby”, historyczny - „Schrony”, przyrodniczy - „Góra Chełm” wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej lub zielony  -„Bardo”. Również miłośnicy wędkowania i grzybiarze znajdą dla siebie zajęcie. W gminie Frysztak odbywa się cyklicznie Ogólnopolski Spływ Kajakowy pokazując potencjał Wisłoka. 


"Przystań Doliny Wisłoka"                             Szlak "Kamienne Herby"
 Bardo najwyższy szczyt Pogórza Strzyżowskiego     Rezerwat Przyrody "Góra Chełm" 

Godnym polecenia jest także plener rzeźbiarski "Drzewoludy" oraz imprezy takie jak "Dni Ziemi Frysztackiej" czy "Dożynki". Na terenie gminy nie brakuje również rękodzielników i ludzi z pasją, do których zaliczyć trzeba Pana. A. Wiśniowskiego wykonującego ręcznie robione noże i Pana E. Gurgacza, który prowadzi prywatne muzeum. W miejscowościach należących do Frysztaka dobrze działają właściciele pasiek, którzy sprzedają wyroby pszczelarskie, a  wisienką na torcie są zespoły śpiewaczy: Twierdzenianie i Gogołowianie, Chór Sokół z Frysztaka, Chór Sanctus z Gogołowa, Kapela Ludowa Gogołowianie oraz  Kabaret Miećka. Gminna tradycja podtrzymywana jest przez koła gospodyń wiejskich.

Miody Pan R. Srebrny                           Miody Pan M. Ziemba

 Zespół "Twierdzanie"                                                Chór "Sokół"

W gminie Frysztak jest dobrze rozbudowana sieć sklepów odzieżowych, które znane są na całym Podkarpaciu:  Sklep Sport4U jest miejscem gdzie ubierają się nie tylko sportowcy i turyści ale także wszyscy, którzy chcą kupić dobrej jakości ubiory. Ważną rolę odgrywają producenci żywności tacy jak "Stara Wędzarnia" Frysztak słynąca z wyrobów mięsnych oraz  producenci serów i nabiału z Lubli. W szybkim tempie rozwija się również enoturystyka - przykładem turystyki winiarskiej jest Winnica Sztukówka prowadzona przez Pana L. Szczęcha.

Sklep Sport 4U    (P. Stadniccy)                               Stara Wędzarnia (P. M. Januszczak)

Sprzedaż nabiału (P. M. Dunaj)                           Winnica Sztukówka (P. L. Szczęch)

Cztery pory roku we Frysztaku  to sposób pokazania potencjału w oparciu, na którym można kontynuować budowanie wizerunku gminy turystycznej. Przed nami jednak sporo pracy polegającej na oznaczeniu ścieżek pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych. 


Rowery  P. Piotra Mikuszewskiego            Centrum Edukacji Ekologicznej w Chytrówce   
           
Chcemy zrzeszyć wszystkie osoby, którym na sercu leży rozwój  turystyczny i około turystyczny naszej gminy. Chcemy aby poprzez dobre ciekawe pomysły systematycznie rozwijać współpracę z branżą turystyczną i wypoczynkową na różnych płaszczyznach jej rozwoju. 
Chcemy stworzyć wspólne reguły, normy i struktury, by działać i decydować w sprawach związanych z rozwojem turystyki w naszej gminie. 
Będziemy  szukać metod  i form skutecznie wykorzystujących tworzoną mapę zasobów, budując ofertę turystyczną oraz rozwijając ekonomiczne możliwości naszej gminy. 
W planach mamy systematyczne tworzenie ujednoliconych znaków sieci szlaków prowadzących do najciekawszych miejsc naszej gminy. 

                                  Zespół Schronu Kolejowego                           Kapliczka na Górze Chełm

 Kościół w Lubli                                                 Kościół w Gogolowie

Oczywiście nie możemy się równać do miejscowości leżących nad morzem, w tatrach czy Mazurach ale my mamy to czego duże miejscowości nie są wstanie zaoferować. Jest to spokój, brak tłumów i zagrożeń zewnętrznych oraz czyste powietrze, piękny krajobraz i serdecznych ludzi.
Zapraszamy do gminy Frysztak! 

Lokalni Partnerzy – kliknij tu  
Wykaz miejsc gdzie można wynająć nocleg i wypocząć - kliknij tu 
Zdjęcie profilowe wykonał P. M. Ziajor 
Parton medialny www.frysztak24.pl 

Działania z zakresu tworzenia wspólnej oferty turystycznej gminy Frysztak trwają:
*Nowy szlak "Kamienne Herby" - kliknij tu 

Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, które mają pomysł i chcą do na dołączyć.
Kontakt: marek.armata@gosir.frysztak.pl tel. 503-300-552


Opracowanie
Marek Armata


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM