Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

BARDO – SZLAK NA NAJWYŻSZY SZCZYT GMNINY FRYSZTAK


W dniu 16.08.2014 r. odbyła się piesza wycieczka na Bardo czyli najwyższy szczyt Gminy Frysztak. Celem eskapady było poznanie atrakcyjnych  turystycznie zakątków naszej gminy oraz pokazanie lokalnych walorów przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych.  


Trasę prowadzącą od GOSiRu przez Frysztak, Pułanki, Stępinę, "Zagórze", "Kamienną Górę" na Bardo pokonaliśmy w 3,5 godz.  Po zdobyciu szczytu przyszedł czas na odpoczynek, refleksję i podziw osobliwości przyrody. Piękny  las jodłowo-bukowy (buczyna karpacka), rzadka roślinność, czyste powietrze oraz kojące odgłosy przyrody towarzyszyły pobycie na Bardzie. Po chwili wytchnienia udaliśmy się szlakiem prowadzącym przez Rezerwat Przyrody "Góra Chełm" do Centrum Edukacji Ekologicznej gdzie spędziliśmy czas przy wspólnym ognisku, pieczeniu kiełbasek i rozmowie na temat turystycznych walorów Gminy.  


Bardo  (534 m.npm.)  leży w środkowej części Pogórza Strzyżowskiego  i należy do pasma Klonowej Góry.  Ta część Pogórza  jest najwyższą częścią naszej okolicy i góruje nad nią na wysokość 100-150 m. Sąsiadującym z Bardem  jest pasmo Chełmu (528m n.p.m.). Zachodnia część "Bramy Frysztackiej" jest wyższa od przeciwległego skrzydła leżącego na Pogórzu Dynowskim którego wzniesienia nie przekraczają 450 m n.p.m. Oba pasma stanowią fragment Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. 


Frysztak kojarzony jest nie tylko z otaczającymi wzniesieniami ale także  przełomem Wisłoka  gdzie rzeka wcina się między najwyższe pasma pogórzy i skręca gwałtownie z kierunku północnego na wschód, by w okolicy Strzyżowa znów powrócić do południkowego traktu. 
Pokonując szlak warto zatrzymać się przy zespole fortyfikacji  schronu kolejowego, gdzie odbyło się spotkanie Hitlera z Mussolinim 27-28 sierpnia 1941 r.


Od 2013 roku idąc szlakiem w pobliżu Góry "Chełm" mija się  Centrum Edukacji Ekologicznej, które powstało po przebudowie i adaptacji dawnej szkoły w Chytrówce.
Obiekt  wyposażony jest w sale wykładowe, kuchnię, łazienki i świetlicę. Przy budynku znajduje się duża altana, a parking wyłożono kostką brukową.  Jest to doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia dla turystów oraz wymarzona baza do szkoleń o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Obiekt powstał dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym przez Gminę Frysztak. 


Całość trasy  to nie tylko wspaniała przygoda ale także piękna Panorama wzniesień, dolin, lasów,  łąk i widocznych w oddali zabudowań, poparta burzliwą historią czasów naszych przodków. 


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przyjęcie zaproszenia i aktywnie spędzoną sobotę.
Podziękowania kierujemy do Pana Krzysztofa Winiarskiego za przeprowadzenie szlakiem oraz przekazanie ciekawych informacji. Podziękowania Kierujemy także do Dyrektora ZS w Stępinie za udostępnienie CEE.

GALERIA - SZLAK NA BARDO  16.08.2014 r.0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM