Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

POTWIERDZAMY WYCIECZKĘ DO ZAKOPANEGO - OSTATNIE WOLNE MIEJSCA - ZAPRASZAMY


POTWIERDZAMY WYCIECZKĘ DO ZAKOPANEGO - SOBOTA 23.08.2014 r. 
ZBIÓRKA NA PARKINGU GOSIR FRYSZTAK GODZ. 5:15

MAMY OSTATNIE WOLNE MIEJSCA !!!
Wszystkie osoby, które dokonały rejestracji prosimy o dopełnienie formalności:
- wpłacenie zaliczki,
- podanie nr PESEL.
UWAGA:
Ze względu na rezerwację autokaru i przewodnika zapisy przyjmujemy do 19.08.2014 (wtorek)  r. do godz. 12:00

Program:
godz. 5:15 – zbiórka w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji we Frysztaku,
godz. 5:30 – wyjazd w stronę Zakopanego,
godz. 10:00 – wyjście na szlak prowadzący do Doliny Kościeliskiej,
godz. 16:30 – powrót ze szlaku na parking,
godz. 17:00-18:00 – wolny czas na Krupówkach,
godz. 18:15 – wyjazd w stronę Frysztaka,
godz. 23:00 – rozwiązanie wycieczki. 
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku zaprasza na wycieczkę w Tatry. Program wycieczki zakłada pokonanie Doliny Kościeliskiej i Wąwozu Kraków oraz zwiedzanie Jaskini Mroźnej. Na zakończenie wyjazdu przewidziany jest czas wolny na Krupówkach. 


Koszt wyjazdu wynosi 70 zł/os
W ramach wpisowego zapewniamy:
- przejazd na trasie Frysztak - Zakopane - Frysztak, 
- zawodowego przewodnika, 
- wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego,
- opłatę parkingową, 
- ubezpieczenie.

Zapisy prowadzimy w biurze GOSiR do dnia 19.08.2014 r. 
Podczas rejestracji prosimy podanie nr PESEL oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 40 zł 
Informacje i zapisy 503-300-552 Marek Armata 


Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr – większa jest Dolina Chochołowska. Dolina ma 9 km długości i ok. 27 km szerokości, co daje powierzchnię 35 km2. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Dolina Kościeliska jest prawdziwym arcydziełem Matki Natury, ponieważ przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach. 


Natura przysłużyła się Dolinie Kościeliskiej jeszcze w jednym przypadku. Rwące górskie potoki, płynące w skałach wyżłobiły większe i mniejsze szczeliny, które na przestrzeni lat zmieniły się w jaskinie. Do najsłynniejszych, a zarazem najchętniej odwiedzanych należą Jaskinia Mroźna, Mylna, Raptawicka, czy Smocza Jama, w sumie odkryto ich około 450, co jest zdecydowanie imponującą liczbą.

Połowę obszaru Doliny Kościeliskiej stanowią lasy. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty lasów urwiskowych rosnących na skałach. Dnem Doliny Kościeliskiej płynie Potok Kościeliski. Dolina ma bardzo ciekawą historię, przez lata była wykorzystywana do celów pasterskich, a także przemysłowych. Dnem doliny biegł trakt kupiecki, w związku z czym stanowiła ona także obszar działalności zbójników, o czym świadczą wymowne nazwy skał, takie jak: Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia czy Zbójnicki Stół. 
Wycieczkę zaczniemy na parkingu Kiry – skąd ruszymy  Doliną Kościeliską. Dolina Kościeliska obfituje w wiele różnych atrakcyjnych miejsc, w zależności  od czasu przejścia będziemy mogli przejść te najbardziej interesujące. Punktem naszej wycieczki będzie Jaskinia Mroźna.
Jaskinia Mroźna jest jedyną oświetloną jaskinią w polskich Tatrach. Jej długość wynosi około 560 metrów. Ze względu na niską temperaturę panującą w środku (ok. 6 stopni Celsjusza, stąd też nazwa jaskini), zaleca się ubranie czegoś cieplejszego.
Kolejnym miejscem, które w zależności od czasu będziemy mogli zobaczyć jest bardzo piękny i malowniczy Wąwóz Kraków oraz Smocza Jama.


Wąwóz Kraków uważany jest za najpiękniejszy wąwóz skalny polskich Tatr Zachodnich. Zwiedzano go już w pierwszej połowie XIX wieku. Wąwóz zbudowany jest głównie ze skał węglanowych i powstał w wyniku krasowienia, czyli rozpuszczania skał przez wodę. Część wąwozu była kiedyś korytarzem jaskini, której strop zawalił się. Nazwa Kraków została nadana ze względu na podobieństwo wąwozu do ulicy
w Krakowie. Z miastem tym związane są również nazwy kilku części wąwozu: Rynek, Plac pod Ratuszem, Wawel i Kościół Mariacki.
Smocza Jama – jaskinia w Tatrach Zachodnich, właściwie krótki, stromy korytarz jaskiniowy przebijający skałę na wylot, znajdujący się w dolnej części Wąwozu Kraków. Jaskinia ma długość 37 m i jest tunelem wznoszącym się o 16,5 m. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Jaskinia udostępniona jest do zwiedzania. Prowadzi do niej niewielka ścieżka z drabiną i łańcuchami.
Na końcu Doliny Kościeliskiej znajduje się Schronisko PTTK na Hali Ornak. Schronisko turystyczne znajdujące się na Małej Polance Ornaczańskiej na wysokości 1100 m n.p.m.  Schronisko zostało wybudowane w latach 1947-48, w stylu zakopiańskim.
W pobliżu Schroniska znajduje się Smerczyński Staw, przepięknie i cudownie położony staw, największy w polskiej części Tatr Zachodnich. Stanowi bardzo urokliwy tatrzański zakątek, z bujnie rozwiniętą florą i wysokimi walorami krajobrazowymi.


 Występują tam płazy oraz czasem bywa mnóstwo owadów. Staw położony jest w malowniczym miejscu; otoczony jest lasem, znad którego widoczne są szczyty takie jak: Smreczyński Wierch, Kamienistwa oraz zbocza Starobociańskiego Wierchu.
Po przejściu szlaku Doliną Kościeliską ruszymy w stronę Zakopanego na najbardziej popularną ulicę Krupówki, gdzie będzie można zjeść obiad oraz spędzić trochę czasu wolnego.


ZAPRASZAMY 0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM