Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

CO Z FRYSZTACKIM BASENEM ? – COVID-19, A TURYSTYKA … liczymy na Państwa wsparcie !


Przekonaliśmy się, że SARS COVID-19 nie uznaje wyjątków. Epidemia dotknęła wszystkich i nadal zbiera swoje żniwo. Epidemia pokazała między innymi jak wielki wpływ na światową gospodarkę ma turystyka. Swoją działalność zawiesiły hotele, bazy noclegowe, gastronomia, instruktorzy, przewodnicy, przewoźnicy, stoki narciarskie, baseny, kluby fitness, gabinety odnowy biologicznej, wypożyczalnie sprzętu sportowego i inni usługodawcy związani z rynkiem turystycznym. W trudnym momencie znaleźli się także sprzedawcy pamiątek, producenci zdrowej żywności i rękodzieła. Zawieszono sprzedaż biletów na szlaki turystyczne i krajobrazowe oraz do rezerwatów przyrody. Brak turystów przełożył się na funkcjonowanie miast, miasteczek  oraz małych gmin. 

Coś co wydawało się nie możliwe, zmusiło Nas do zmiany funkcjonowania, myślenia i planowania. Dzisiaj My wszyscy jako mieszkańcy gminy Frysztak oraz jednostki w niej działające również stanęliśmy w sytuacji, która wymaga szczególnego działania. Przed mani pojawiły się problemy, które musimy rozwiązywać wybierając jak najmniejsze zło ponieważ ciężko przewidzieć, które rozwiązanie ostatecznie okaże się dobre. 


Dla nas jako Ośrodka Sportu jednym z wielu dylematów jest otwarcie sezonu kąpielowego 2020. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy basen kąpielowy będzie mógł zostać uruchomiany, ale mamy świadomość, że jeśli basen mógłby mieć jakiekolwiek szanse na rozpoczęcie działalności pewne decyzje muszą zapaść już dzisiaj. Niestety basenu nie da się otworzyć z dnia na dzień ... – o ile przygotowanie terenów zielonych, szatni i sanitariatów oraz pomieszczeń socjalnych  możemy pozostawić na ostatnią chwilę o tyle pozostałe procedury muszą być zrealizowane z dużym wyprzedzeniem. 
-----------------------------------------------------------------
Jaką pracę musimy wykonać aby zdążyć na czas ?
W świetle prawa musimy przygotować całosezonowy harmonogram badania wody, który musi zostać zaakceptowany sanepid. Musimy także podpisać umowę z laboratorium, które będzie pobierać i badać wodę zgodnie z zatwierdzonym grafikiem. 

Przygotowanie sezonu wymaga zakupu i wymiany zniszczonych przez mróz płytek, które muszą zostać zamówione jak najszybciej- ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, gdzie wydłuża się czas realizacji zamówień, a remont musi zostać zakończony co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem nalewania wody. Z kolei po napełnieniu basenów musimy uzdatnić wodę, zlecić badanie i otrzymać pozytywny wynik bakteriologiczny i fizykochemiczny, który jest podstawą otwarcia basenów. 

Musimy także zapewnić kadrę obsługującą basen w skład, której wchodzą kasjerzy, bileterzy, osoby odpowiedzialne za porządek oraz obsługę nocną.  Zatrudnienie kadry wymaga podpisania stosownej umowy z Powiatowym Urzędem Pracy, dzięki któremu otrzymujemy refundację pozwalającą w dużym stopniu obniżyć koszty utrzymania basenów oraz zatrudnić tych pracowników regulując ich pracę umowami i zakresem czynności, poprzedzając ich przyjście zleceniem badania lekarskiego i szkoleniem BHP. 

Kluczowe znaczenia w funkcjonowaniu basenów ma kadra ratownicza, bez, której nie da się uruchomić kąpieliska - ilość ratowników reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 roku,  w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. W dzisiejszych czasach brakuje ratowników, co wymaga od nas szybkiej reakcji znacznie przed początkiem sezonu. 

Bardzo dużo zaangażowania wymaga również przygotowanie stacji uzdatniania wody, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz dezynfekcja pomieszczeń, która musi być wykonana z wyprzedzeniem aby środki nie zagrażały bezpieczeństwu naszych gości, a obiekt był jednocześnie odpowiednio zdezynfekowany po przerwie zimowej. 

Zdjęcie archiwalne - remont 2018

Szanowni Państwo!
Analizując całą sytuację podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu procedur przygotowania sezonu. Mamy nadzieję, że do wakacji kryzys stanu epidemiologicznego minie i będziemy mogli Państwa zaprosić na nasze baseny - jesteśmy świadomi, że  jeśli nie rozpoczęlibyśmy procedur otwarcia basenów, a sytuacja w czerwcu pozwoliłaby na działalność sportowo-rekreacyjną i turystyczną musielibyśmy liczyć straty bez możliwości uruchomiania basenów. 

Z kolei jeśli scenariusz okaże się pesymistyczny, to zapewniamy, że nasza praca nie pójdzie na marne - obiekt będzie miał dokonane wszystkie przeglądy, zostaną wykonane naprawy i konserwacje - to wszystko będzie miało ważny wpływ w kolejnych latach. 
Mamy świadomość, że zbliża się kryzys, który nie ominie i naszej gminy, więc każda złotówka, którą się uda wypracować będzie bardzo ważna. 

Więc zaczynamy .... z nadzieją, że spotkamy się na basenach ! Liczymy na Państwa wsparcie i dobre słowo, które jest potrzebne wszystkim. Jednocześnie życzymy Państwu dużo zdrowia i wiary, że Nasze życie w najbliższym czasie wróci do normalności. 

----------
Ważne:
Procedury uruchomienia basenów prowadzone będą do momentu otwarcia kąpieliska lub do oficjalnej informacji o przedłużeniu stanu epidemiologicznego na okres wakacyjny. 

Dyrektor GOSiR Frysztak
Marek Armata

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM