Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

WISŁOK POKONANY PO RAZ TRZECI - OGÓLNOPOLSKI SPŁYW KAJAKOWY ZAKOŃCZONY / FILM I FOTO /

"Ogólnopolski Spływ Kajakowy Rzeką Wisłok" wpisał się już na stałe w kalendarz imprez sportowo-rekreacyjnych obywających się na terenie Gminy Frysztak.
W dniach 26-27 kwietnia 2014 r. miłośnicy turystyki kajakowej po raz trzeci pokonali 51 km dystans na trasie Krosno-Frysztak - Strzyżów.
Była to trzydniowa  impreza o charakterze turystyczno – krajoznawczym, z elementami rywalizacji sportowej.
Impreza z roku na rok zyskuje nowych uczestników - w tegorocznym spływie uczestniczyło w sumie ponad 70-ciu kajakarzy z różnych regionów Polski. Gościliśmy między innymi kajakarzy z Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Gliwic, Krosna i Strzyżowa. Oczywiście w spływie udział wzięli także mieszkańcy Gminy Frysztak. W drugim dniu spływu do ekipy dołączyli kajakarze, aż z Meksyku.  Kto wie może w przyszłości spływ Wisłokiem będzie imprezą międzynarodową ... 
Organizatorami spływu było Śląskie Stowarzyszenie "Wiking" przy współpracy z  Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Frysztaku. Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez Prezydenta Miasta Krosna.

Komandorem spływu był Pan Dawid Marek
Współorganizatorzy:
Polski Związek Kajakowy Komisja Turystyki i Rekreacji w Warszawie,
Firma Kajakowa „KANOKAJAKI” Jacek Ośko,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie,
Gmina Iwonicz – Zdrój,
KOMPUTRONIK – reprezentowany przez Daniela Maziarza,
Portal Internetowy KROSNO 24,
Patronat załogi GOSiR - FRYSZTAK24 - nagranie wykonane przez Pana Wojciecha Patlę, prezentujemy poniżej:
PRZYGOTOWANIA:
Ogólnopolska impreza realizowana w górskiej rzece, to duże przedsięwzięcie wymagające dokładnego przemyślenia każdego etapu.  Przygotowania do przeprowadzenia spływu Wisłokiem rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Spływ został wpisany w kalendarz turystycznych imprez kajakowych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Polski Związek Kajakowy.DZIEŃ PRZED STARTEM:
Ostatni etap przygotowań rozpoczął się w piątek 25.04.2014 r. Od godzin  popołudniowych zaczęli zjeżdżać się kajakarze z dalszych regionów Polski oraz Organizatorzy. Jako pierwszy przybył  Komandor spływu i Zarząd Stowarzyszenia "Wiking", przyjechali także instruktorzy, ratownicy i obsługa techniczna. Był to dzień pełen pracy poświęcony na rejestrację uczestników i czas na podjęcie ostatecznych decyzji związanych z przebiegiem spływu.

Baza noclegowa "Wśród Gór Wolności"

DWA DNI Z NURTEM WISŁOKA I JEGO DORZECZEM: 
W sobotę wszyscy kajakarze nocujący w bazie noclegowej „Góry Wolności”  Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji udali się autokarem do Krosna - Zawodzie.


Po dokończeniu przedstartowej weryfikacji i omówieniu zasad bezpieczeństwa, przyszedł czas na oficjalne otwarcie imprezy, którego dokonał Vice Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran. Uczestników spływu i gości powitał Komandor Pan Dawid Marek, który podziękował kajakarzom za przyjęcie zaproszenia, zwrócił uwagę także na współpracę Stowarzyszenia "Wiking" z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Frysztaku, dziękując Panu Markowi Armacie - dyrektorowi GOSiR za pomoc w organizacji imprezy. Podczas otwarcia głos zabrał  także Za-ca Wójta Gminy Frysztak Pan Adam Filip, który życzył wszystkim kajakarzom udanej wyprawy i wielu wrażeń.


Po ceremonii otwarcia uczestnicy rozpoczęli kajakową przygodę z Wisłokiem, odkrywając jego  piękno i nie do końca zbadane tajemnice. Charakterystyczną cechą Wisłoka jest to, że o każdej porze roku wygląda inaczej i zawsze zaskakuje swoim charakterem.


Zmienny nurt, liczne dopływy i małe spiętrzenia wody, naturalnie urozmaicały kajakową podróż. Tegoroczna wczesna wiosna spowodowała, że brzegi Wisłoka zieleniły się i mieniły różnymi kolorami pokazując piękno i czar otaczającej przyrody.

W trakcie pierwszego etapu oprócz spokojnej podróży i kołysania niosącego nurtu rzeki, uczestnicy mieli możliwość powalczyć w 8 km wyścigu. Puchary za miejsca w poszczególnych kategoriach ufundował Prezydent Miasta Krosna.
Wśród trofeów wyścigu do zdobycia była nagroda specjalna:  Puchar Wójta Gminy Frysztak - otrzymał go wykonawca poniższego utworu:


Dystans na trasie Krosno - Frysztak wyniósł 31 km. Pierwsi kajakarze  na mecie (most w Kobylu) pojawili się około godz. 14:30.
Na uczestników czekał gorący żurek, który pozwolił uzupełnić spalone kalorie. Po naładowaniu akumulatorów i krótkiej popołudniowej sjeście uczestnicy pojechali zwiedzać Zespół Schronu Kolejowego Stepina - Cieszyna.

Na zakończenie dnia odbyło się ognisko połączone ze spotkaniem integracyjnym i pieczeniem kiełbasek przy domu ludowym w Kobylu.


Niedziela od wczesnych godzin porannych rozpoczęła się skrzętnym przygotowywaniem sprzętu, do drugiego etapu. Tym razem nurt Wisłoka niósł kajakarzy od bazy noclegowej "Góry Wolności" poprzez "Bramę Frysztacką"  do Strzyżowa – dystans 21 km.

W tegorocznym spływie dopisali nie tylko uczestnicy ale także dobra pogoda i wyśmienita atmosfera.
„III Ogólnopolski Spływ Kajakowy Rzeką Wisłok”  zakończył się na przystani w Strzyżowie.


Kajakarze otrzymali dyplomy i medale. Na zakończenie spływu przybyli wszyscy, którym leży na sercu rozwój kajakarstwa. Były także, krótkie przemówienia, podziękowania, wzajemne brawa i zasłużone gratulacje dla wszystkich.
Oficjalnego zamknięcia spływu dokonał Za-ca Wójta Gminy Frysztak - Pan Adam Filip. 
Wisłok został pokonany po raz trzeci niosąc pokornie uczestników swoim nurtem i ciesząc się razem z nimi.

Ogólnopolski Spływ Kajakowy jest imprezą, która ma na celu propagowanie tej pięknej formy turystyki oraz terenów leżących w Dolinie Wisłoka. Mamy nadzieję, że dzięki imprezie, spływy kajakowe staną się tradycją Gminy Frysztak i będą dostępne, dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku, wśród przyrody i wyjątkowego krajobrazu.

Wieczorny widok z bazy noclegowej "Góry Wolności"

Reprezentacja GOSiR Frysztak:

Bardzo się cieszymy, że Gminny Ośrodek Sportu we Frysztaku mógł współtworzyć tak prestiżową imprezę. Cieszymy się także, że mogliśmy przyjąć ludzi optymistycznych, wesołych i tworzących nieprawdopodobny klimat. Cieszymy się również, że mogliśmy współpracować z miastem Krosno oraz uczyć się organizacji turystyki kajakowej od najlepszych. Z pewnością Śląskie Stowarzyszenie "Viking" imponuje profesjonalnym przygotowaniem i ogromnym doświadczeniem.
Panie Dawidzie,  - już czekamy na czwartą odsłonę spływu...

tekst i foto 
Marek Armata

POLECAMY ARTYKUŁ INNY WYMIAR KAJAKARSTWA - kliknij tu  

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * STREFA SPORTU * * * 


ZAPRASZAMY 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM