Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

KONFERENCJA TURYSTYKI WEEKENDOWEJ WE FRYSZTAKU: Strzyżów, Wiśniowa, Frysztak, Wojaszówka, Korczyna


Systematyczne badania ruchu turystycznego jasno pokazują, że tempo rozwoju turystyki weekendowej od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Zjawisko to ma miejsce dzięki zwiększającej się tego typu ofercie. Są to dodatkowe możliwości dla dużych miast i znanych kurortów oraz szansa rozwoju dla małych miasteczek i miejscowości wiejskich. Turyści coraz częściej, zamiast kilkutygodniowych urlopów wybierają, wyjazdy dwu, trzy i czterodniowe. Tego typu rozwiązanie pozwala na wypoczynek kilka razy w roku dając możliwość zwiedzania różnych miejsc o różnych porach roku. Coraz większe znaczenie zaczynają mieć miejsca, które nie są zatłoczone, a oferta kusi nie tylko czystym powietrzem i ciszą, ale także wyjątkowym krajobrazem, atmosferą i klimatem regionu.


Wychodząc naprzeciw tego rodzaju trendowi gmina Frysztak zorganizowała konferencję pt. „Rozwój turystyki weekendowej szansą na promocję produktów lokalnych”, która była dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Patronami honorowymi byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Euroregion Karpacki oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Zaproszenie przyjęli także patroni medialni: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów oraz portal mieszkańców dla mieszkańców: Frysztak24.
Konferencja odbyła się w dniach: 31 maja i 1 czerwca 2019 r. 


Do udziału w dwudniowej konferencji prezentującej atrakcje turystyczne obszaru Czarnorzecko –Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania zaproszono przedstawicieli organizacji turystycznych, biur podróży oraz mediów regionalnych. W pierwszym dniu wydarzenia zaprezentowano walory i zasoby przyrodnicze, historyczne i kulturowe gmin Frysztak, Strzyżów, Wiśniowa, Wojaszówka i Korczyna. Gościem specjalnym był dr Krzysztof Borkowski – z Zakładu Obsługi Ruchu Turystycznego w Katedrze Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie. W konferencji uczestniczyli włodarze gmin: Pan Waldemar Góra - burmistrz Strzyżowa, Pan Marcin Kut - wójt gminy Wiśniowa i gospodarz gminy Frysztak Pan Jan Ziarnik. Dopisali także dyrektorzy jednostek organizacyjnych zaproszonych gmin i powiatu strzyżowskiego. 

Wójt gminy Frysztak Pan Jan Ziarnik otwiera konferencję 

Ciężar organizacyjny wzięła na siebie ekipa „Doliny Wisłoka” na czele z Panią Prezes Magdaleną Śliwką. Do organizacji imprezy włączył się także gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku, Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku oraz Gminny Zakład Komunalny z Frysztaka.


Pierwszy dzień rozpoczął się oficjalnym otwarciem konferencji przez wójta  gminy Frysztak Pana Jana Ziarnika, który przywitał uczestników, gości, prelegentów i przedstawicieli samorządów życząc udanego pobytu we Frysztaku. Imprezę prowadziła Pani Agata Skiba, która po zapoznaniu uczestników z programem oddała głos prelegentom, którzy swoimi wystąpieniami przenieśli uczestników do najpiękniejszych zakątków swoich miejscowości. Prelekcje przeprowadzono w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji we Frysztaku, ul. Sportowa 30. 


Prezentację walorów turystycznych swoich gmin przedstawili: 
Paweł Armata - gmina Frysztak
Monika Bober, Krzysztof Szaro - gmina Strzyżów
Anna Szymańska-Czaja i Grzegorz Tomaszewski - gmina Wiśniowa
Barbara Zajchowska- gmina Wojaszówka
Paweł Gromadzki - gmina Korczyna
Podsumowania wystąpień i prezentacji dokonał gość specjalny dr Krzysztof Borkowski – z Zakładu Obsługi Ruchu Turystycznego w Katedrze Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, specjalista w zakresie obsługi ruchu turystycznego i projektowania produktu turystycznego. Pierwszy dzień zakończyła biesiada, na której można było skosztować regionalnych dań oraz zobaczyć wyjątkowy i udany występ wokalno-taneczny znanego nie tylko w naszym regionie zespołu „Twierdzanie”. Biesiada była także okazją do wymiany doświadczeń i analizy tego co miało miejsce w ciągu konferencji.


Drugi dzień konferencji składał się przede wszystkim z  warsztatów poznawczych. Organizatorzy zaproponowali do wyboru  trzy tematy: przyrodniczy, historyczny i kulturowy. Wszystko po to, aby pokazać gościom piękno i potencjał regionu.


Warsztat przyrodniczy odbył się w Oparówce gm. Wiśniowa. Niespodzianką dla uczestników była możliwość zobaczenia wnętrza przepięknej cerkwi z 1912 r.
Następne w uroczym otoczeniu gospodarstwa Asi Irzyk, pod okiem doświadczonej Aldony Landwojtowicz z Donya Land uczestnicy pichcili i smakowali to co matka natura daje. O tym, że pokrzywy są zdrowe wiemy wszyscy, ale największym zaskoczeniem były bratki, stokrotki, czy funkja ogrodowa. Donya specjalizuje się w terapeutycznym jedzeniu, z radością zasypywała nas zdrowymi radami żywieniowymi.

Warsztat historyczny był okazją poznania najważniejszych zabytków na terenie gmin Wiśniowa, Frysztak, Wojaszówka i Korczyna. W programie było zwiedzanie Zespołu parkowo - dworskiego i folwarcznego w Wiśniowej, Schronu kolejowego w Stępinie, cerkwi św. Paraksewy w Rzepniku oraz Zamku Kamieniec w Odrzykoniu.

Warsztat kulturowy to czas na spotkania z Ludźmi z Pasją. Jako pierwszy swój talent odsłonił Krzysztof Rodak, znany jako RoncziArt. Spotkanie w czytelni pod lipą Biblioteki we Frysztaku na długo zapadnie w pamięci naszych gości. Kolejne miejsce to Galeria sprzętów dawnych w Gogołowie pana Edwarda Górgacza, który jak zwykle przygotował wiele atrakcji i niespodzianek. Wykorzystując piękną pogodę, uczestnicy zboczyli z trasy i wyskoczyli na chwilę na gogołowski Dzioł. Drzewoludy gdzie przepiękna panorama wprawiła w zachwyt - co było naszym  ukrytym celem :-). Z Gogołowa przenieśliśmy się do Winnicy Sztukówka Leszka Szczęcha gdzie uczestnicy mieli możliwość zwiedzania winnicy i poznania procesu produkcji wina.  Na końcu nastąpiła oczekiwana przez wszystkich degustacja. Ostatnim punktem była wizyta w galerii rzeźby w ogrodzie pana Józefa Mendrali w Pułankach, która zachwyca nie zależnie od pory roku.


Konferencja zakończyła się uroczystym i bardzo eleganckim obiadem w nowej restauracji „Pod Herbami”. 
Fajną informacją jet to, że w ramach projektu wydano aktualizację przewodnika pt. Frysztak i okolice. Nad przewodnikiem pracowali: Magdalena Śliwka, Marek Armata, Łukasz Fąfara, Krzysztof Winiarski. Wykorzystano zdjęcia: Joanny Pasek, Pawła Pająka, Adama Filipa . 


Nie ulega wątpliwości, że tego typu konferencje są potrzebne. Spotkania są nie tylko okazją dającą możliwość poznania atrakcyjnych miejsc, ciekawych obiektów czy interesujących usług, ale dają możliwość wymiany kontaktów i integrują środowisko osób działających w dziedzinie turystyki. Zawsze wspólna dyskusja, prezentacje i analiza prowadzi do sedna, którym są wnioski pozwalające na wybranie najbardziej optymalnego kierunku działania. 


Mamy nadzieję, że konferencja pt. „Rozwój turystyki weekendowej szansą na promocję produktów lokalnych będzie motywacją do utworzenia wspólnej i atrakcyjnej oferty, która będzie mogła konkurować pod względem atrakcyjności i jakości. 
Z pewnością mamy potencjał, pomysły, fachowców, pasjonatów i chęci do pracy... Więc kierując się hasłem dr Krzysztofa Borkowskiego: "10 % polotu 90 % potu" bierzemy się do dalszej pracy i dziękując wszystkim za przyjęcie zaproszenia zapraszamy do współpracy w celu utworzenia regionalnej oferty turystycznej. 
---------------
Galeria zdjęć już wkrótce :-)


Opracowanie:
Marek Armata
Magdalena Śliwka
Łuksz Fąfara

1 komentarze:

  1. Dziękujemy za zorganizowanie ciekawej kondferencji oraz bardzo atrakcyjnych warsztatów. To wszystko, co udało się zobaczyć pozostanie na długo w nas, a my wiemy, gdzie powrócimy :)

    OdpowiedzUsuń

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM