Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

GMINA FRYSZTAK... PRZYSTANEK NIE TYLKO W BIESZCZADY - ZAREZERWUJ NOCLEG


Planując wyjazd na wypoczynek lub urlop zastanawiamy się jakie miejsce wybrać! Nasze dylematy najczęściej krążą pomiędzy morzem, wysokimi górami, a szczytami Połonin!
Więc gdzie jechać aby naprawdę odpocząć ?

Gmina Frysztak jest miejscem, które zaspokoi oczekiwania najbardziej wybrednych turystów, a na dodatek  znajduje się dokładnie pomiędzy wysokimi górami, morzem i prawie w Bieszczadach!
Frysztak  położony jest, u zbiegu dróg łączących pobliskie Jasło, Krosno i Strzyżów. Miejscowość jest doskonale położona pod względem komunikacyjnym zachowując walory turystyczne. Atutem miejscowości jest bogata historia, ciekawa kultura i wyjątkowy krajobraz. Turystyczną ofertę uzupełniają cisza i spokój.
Na terenie gminy, są miejsca wyjątkowe o niepowtarzalnym krajobrazie, których pilnuje wijący się wśród łąk i lasów Wisłok.


Miejscowość charakteryzuje ciekawa kultura połączona z regionalną tradycją. Gmina położona jest na wzgórzu, nad doliną Wisłoka, którą otwiera „Brama Frysztacka" - jest to miejsce gdzie rzeka, rozdziela Pogórze Strzyżowskie od Pogórza Dynowskiego, tworząc przełom pomiędzy zbiegającymi się wzgórzami.


Frysztak jest miejscem kumulacji różnych form dziedzictwa kulturowego, pozostałego po poprzednich pokoleniach, wpływając na specyfikę gminy. Miejscowość kryje także wiele nieodkrytych tajemnic.
Frysztak systematycznie rozwija swoją ofertę. Modernizacja publicznej i prywatnej infrastruktury wpływa na rozwój potencjału turystycznego. Frysztak rozwija bazę turystyczną i około turystyczną. Atrakcyjnym miejscem na całoroczny wypoczynek jest zmodernizowana baza Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku.


REZERWUJ NOCLEG 
tel. 17 2777 111
e-mail: rezerwacje@gosir.frysztak.pl

W skład Ośrodka wchodzi baza noclegowa oraz obiekty sportowo-rekreacyjne. Ośrodek każdego roku organizuje blisko 150 imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W skład oferty Ośrodka wchodzą imprezy o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. GOSiR jest także organizatorem  wycieczek pieszych i rowerowych oraz spływów kajakowych.
Obiekty Ośrodka słyną z profesjonalnego przygotowania, czystości i bezpieczeństwa.


Frysztacki rynek , wyróżnia się prostą i nowoczesnością oraz nietuzinkową architekturą o kameralnym przyjemnym klimacie i przemyślaną koncepcją urbanistyczną. Rynek łączy stare dzieje Frysztaka z nowoczesną wizją gminy.


Początki Frysztaka sięgają przypuszczalnie XII w. Po raz pierwszy Frysztak wymieniony był w dokumencie Bolesława Wstydliwego wydanym w roku 1259, który nadał osadzie prawo magdeburskie. W 1277 roku, tenże król potwierdza włości nadane klasztorowi cystersów w Koprzywnicy przez biskupa Krakowskiego Wincentego Kadłubka. Pierwotnie miasteczko położone było nad Wisłokiem, u stóp wzgórza. Po drugim najeździe Tatarów w XIVw. zostało ono spalone. Do dziś to miejsce zwie się Pogorzałami. Mieszkańcy przenieśli się na wzgórze zakładając warownię, od której wieś podmiejska otrzymała nazwę Twierdza. Twierdza miała bronić miasta, a w zarazem szlaku drogowego, który wzdłuż rzeki Wisłok ciągnął się na południe ku Jasłu, Bieczowi, Dukli i dalej na Węgry.


Nazwa Frysztaka
Według dokumentu z 1277 roku mieszkańcy miasteczka byli uwolnieni od danin i robót, od stróży, narąbu, powozu, oddawania krowy, owcy i szynki, oprócz wypraw wojennych. Do budowania lub naprawiania zamków nie musieli być zmuszani. Uwalnia również od sądów urzędników królewskich, a zezwala na odprawianie sądów przez opata cystersów, do których miasteczko należało. Dla tych wolności otrzymała miejscowość miano wolnego miasta "Freistadt" (pisane w dokumentach "Freinstadt" lub "Frysztat") z czego spolszczona została do nazwy "Frysztak". Niemieckie brzmienie nazwy miasta ma swoje uzasadnienie, otóż ubytki ludności, spowodowane najazdami Tatarów uzupełnione zostały osadnikami niemieckimi. Najwięcej przybyło ich za panowania Kazimierza Wielkiego.


Frysztak, to miejscowość położona w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego w powiecie strzyżowskim. Walory turystyczne połączone z bardzo dobrym węzłem komunikacyjnym i doskonałym położeniem sprawia, że gmina staje atrakcyjnym miejscem wypoczynku oraz  bazą wypadową do pobliskich miast i miejscowości.

Charakterystyka Podkarpacia:
Podkarpackie z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem wypoczynku wybieranym przez wielu Polaków i cudzoziemców.

Dodatkowy napływ turystów do podkarpackich Ośrodków spowodowany jest poprawą infrastruktury: 
1) drogowej - autostrada A 4 

2)  lotniczej - Port lotniczy Rzeszów - Jasionka.

Region południowo-wschodniej Polski, charakteryzuje górzysty  teren, duża ilość lasów. Jest to także jeden z najczystszych ekologicznie części naszego kraju.


Gmina Frysztak poza walorami krajobrazowymi, posiada odpowiednią bazę turystyczną, sportową i rekreacyjną z właściwym wsparciem zaplecza noclegowego i żywieniowego.
Jadąc w Bieszczady, Tatry, nad Bałtyk czy jakiekolwiek inne miejsce na świecie, warto sobie zrobić przystanek  we Frysztaku.
Musimy jednak ostrzec wszystkich turystów - kto zatrzyma się tutaj chociaż raz, już zawsze będzie do nas wracał ... GMINA FRYSZTAK - PRZYSTANEK W...
... BIESZCZADY
... PODRÓŻY
...  PRACY


MIEJSCE WYPOCZYNKU OD TROSK DNIA CODZIENNEGO. 


ZAPRASZAMY 


Baza noclegowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku
ul. Sportowa 30
38-130 Frysztak
woj. podkarpackie
kontakt:
tel. 17 2777 111, 17 2777 900
e-mail: osrodek@gosir.frysztak.pl
e-mail: rezerwacje@gosir.frysztak.pl
Dyrektor Ośrodka:
e-mail: marek.armata@gosir.frysztak.pl

O p r a c o w a n i e:
Marek Armata 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM