Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

WIATR W ŻAGLACH ZGRANA ZAŁOGA I WYJĄTKOWY KRAJOBRAZ SOLINY


W dniu 02.08.2014 r. odbył się wyjazd pod nazwą „Żeglarska Przygoda nad Soliną”. Organizatorem eskapady był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku przy współpracy z Kołem Żeglarskim Strzyżów. Piękna pogoda wiatr w żaglach i wyjątkowa atmosfera towarzyszyła całej wyprawie.  Uczestnicy biorąc udział w rejsie mieli możliwość zapoznania  się z podstawami żeglarstwa i obowiązują etykietą. Załogi poznały także specyfikę żeglowania nad Soliną - jezioro słynie z niesamowitej zmienności siły i kierunku wiatru.

Wyprawa rozpoczęła się oficjalnym apelem na którym omówiono podstawowe zasady uczestnictwa w rejsie, zasady bezpieczeństwa oraz przedstawiono sterników Koła Żeglarskiego Strzyżów. Następnie dwudziestoosobowa grupa została podzielna na pięć złóg, które wyruszyły ku żeglarskiej przygodzie.


Zalew jest doskonałym miejscem do nauki planowania, nawigacji i interpretacji rejsów. Jezioro często próbuje stawiać swoje warunki i wymaga od sterników  zmiany decyzji co do  wyboru sposobu dotarcia do celu. Solina to także wspaniałe walory  przyrodnicze i krajobrazowe. Piękne  lasy schodzące do samego jeziora, imponujące urwiste górskie  ściany , wąskie gardła i przesmyki, niesamowite miejsca do których można dostać się tylko płynąc żaglówką oraz wyjątkowy zachód słońca pomiędzy żaglami.


Jezioro Solińskie powstało w roku 1968 po spiętrzeniu dwóch rzek Sanu i Solinki.  Jest to największy sztuczny zbiornik retencyjny w Polsce. Pływając po jeziorze, można odwiedzić jedną zamieszkałą lub trzy "bezludne" wyspy. Największą jest Wyspa Duża, tzw. Energetyka, o powierzchni około 34 ha - można się na nią dostać promem z Polańczyka. Na wyspie znajdują się ośrodki wypoczynkowe i przystań. Kolejną wyspą Zalewu jest Wyspa Skalista leżąca w pobliżu Półwyspu Brossa i dawnej miejscowości Teleśnica Sanna. Wyspa ma dwa oblicza - z jednej strony posiada strome urwisko, a z drugiej piaszczystą plażę. Trzecią najmniejszą wysepką jest Wyspa Mała, zwana również Zajęczą. Na Jeziorze Solińskim można odnaleźć jeszcze jedną wysepkę nazywaną Okresową. Jest to szczyt zatopionej góry, który odkrywa się tylko przy bardzo niskim stanie wody, dlatego określenie położenia wyspy jest bardzo ciężkie. Znajduje się mniej więcej w połowie zalewu, pomiędzy zaporą w Solinie a Cyplem Polańczyka.

Sobotnia przygoda była połączeniem nauki żeglowania z rekreacją, wypoczynkiem i obcowaniem z przyrodą Bieszczadów. Dzięki zgranej załodze i doświadczeniu sterników, rejs pomiędzy wyspami Soliny był prawdziwą przyjemnością.

Gdyby tak ktoś przyszedł i powiedział:
- Stary, czy masz czas?
potrzebuję do załogi jakąś nową twarz,
Amazonka, Wielka Rafa, oceany trzy,
rejs na całość, rok, dwa lata - to powiedziałbym ...Dziękując wszystkim za wspólny rejs, życzymy  obierania właściwych kierunków, stawiania ambitnych celów i konsekwencji w ich osiąganiu.
Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu i Członków Koła Wodnego Strzyżów za wspaniałe przyjęcie i naukę sztuki żeglarskiej. W ramach podziękowania dedykujemy poniższe zdjęcie.


GALERIA 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM