Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

SPORTOWE TRADYCJE FRYSZTAKA - OBOZY, ZGRUPOWANIA I SZKOLENIA


Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku wdrożył pełną ofertę aktywnego wypoczynku dla mieszkańców gminy oraz osób spoza naszego regionu. W swojej działalności uwzględniliśmy organizację sportu, rekreacji i turystyki. Wszystko za sprawą zmodernizowanej bazy szkoleniowo-wypoczynkowej.
Dzięki inwestycji GOSiR powrócił do tradycji związanych z przyjmowaniem zgrupowań, obozów i kolonii. Od wakacji 2015 gmina Frysztak tętni życiem sportowców, turystów i osób ceniących sobie cisze oraz spokój wśród pięknego krajobrazu. Nowoczesna baza pozwoliła wdrożyć ofertę łączącą wysoką jakość w dobrej cenie. Kierunek rozwoju Ośrodka zakłada współpracę z gospodarstwami agroturystycznymi i lokalnymi twórcami oraz opierał się będzie na gminnych walorach turystycznych i krajobrazowych.Pobyt zgrupowań na terenie gminy Frysztak przyniesie korzyści nie tylko samemu Ośrodkowi ale także rękodzielnikom tworzącym lokalne pamiątki, gospodarstwom produkującym zdrową żywność i podmiotom świadczącym różnego rodzaju usługi. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji podjął funkcję turystyczną jako czynnik rozwoju lokalnego, którego zadaniem będzie  uruchomienie całego łańcucha reakcji, które z kolei stworzą dodatkowe korzyści w poszczególnych sektorach gospodarki, kooperujących z branżą turystyczną.


Ekonomiczne i gospodarcze efekty turystyki coraz bardziej zyskują na znaczeniu zwłaszcza w miejscowościach, które ze względu na położenie  przy terenach górzystych  lub w parkach krajobrazowych nie mogą rozwijać przemysłu, ani tworzyć stref ekonomicznych  ze względu na ukształtowanie terenu i  przepisy ochrony środowiska. 
Turystyka jest dziedziną, w którą warto zainwestować gdyż rozwój rynku turystycznego w wielu przypadkach pozwala realizować zadania stawiane samorządom związane ze zwiększaniem dochodów oraz zwiększaniem zatrudnienia i aktywną walką z bezrobociem.

Rozwój turystyki w każdym regionie ma bezpośredni wpływ na rozszerzenie zakresu usług oraz jest strumieniem dochodów i aktywizacji następujących dziedzin lokalnej gospodarki:
1. NOCLEGI:
- rozwój hoteli, pensjonatów, baz szkoleniowych i pól namiotowych.
2. ŻYWIENIE:
- rozwój restauracji, barów i  małej gastronomii,
3. HANDEL:
- w dziedzinie spożywczej, kosmetycznej i odzieżowej,
4. PAMIĄTKI: 
- produkcja upominków, pocztówek, fotografii i filmów.
5. SPORT I REKREACJA:
- zwiedzanie, wycieczki, kajakarstwo, obiekty sportowe, wypożyczalnie sprzętu,
6. ROZRYWKA I SZKOLENIA:
- jazda konna, narciarstwo, kawiarnie, cukiernie, lokalny folklor,
7. ZDROWIE I URODA:
- rozwój gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, produkcja zdrowej żywności,
8. USŁUGI MEDYCZNE:
- porady lekarskie, usługi stomatologiczne, apteki i  punkty apteczne,
9. TRANSPORT:
- autokary, busy, taksówki, rowery,
10. SERWIS:
- warsztaty samochodowe, usługi technologii informacyjnej,
11. OPŁATY LOKALNE:
- tworzenie płatnych parkingów,Trzeba pamiętać, że turystyka jest jedną z atrakcyjniejszych i najlepiej rozwijających się dziedzin gospodarki ale też i najbardziej złożonym oraz skomplikowanym procesem kreowania oferty w celu pozyskiwania środków finansowych.  Jest to także jeden z bardziej wymagających kierunków społeczno-ekonomicznych. Turystyka wymaga dużej wiedzy merytorycznej, kreatywności, znajomości rynku i zaangażowania oraz integracji lokalnej w zakresie tworzenia i sprzedaży  wymienionych powyżej  produktów. 


Oprócz wyposażenia części noclegowej GOSiRu duże znaczenie w organizacji obozów, zgrupowań i spotkań firmowych będzie miała budowana w ostatnich latach baza sportowo-rekreacyjna i turystyczna. W okresie ostatnich  pięciu lat zmodernizowano główną płytę boiska piłkarskiego, powstał kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej, zewnętrzna siłownia, drewniana altana i taras przy hotelu. Zaadoptowano także byłą szkołę w Kobylu do wypoczynku dzieci i młodzieży. Dużą atrakcją
dla turystów są otwarte baseny kąpielowe, w których wprowadzono dodatkowe usługi wzbogacając tym samym letnią ofertę. 
Część hotelowa Ośrodka  pozwala na dzień dzisiejszy przenocować jednorazowo 40 osób. GOSiR już rozpoczął rezerwacje miejsc w nowej bazie na ferie zimowe i wakacje. Systematycznie pojawiają się nowe działania marketingowe związane z promocją gminy Frysztak o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.   
Obecnie trwają pracę nad dostosowaniem specjalnie przygotowywanej strony działalności hotelarskiej Ośrodka Sportu - efekty nowej strony będą widoczne w styczniu 2017 r.. Przygotowujemy się także do wyzwania związanego z uruchomieniem i zagospodarowaniem całego kompleksu obiektów. Ośrodek docelowo będzie mógł pomieścić 55 osób co pozwoli znacznie poszerzyć naszą ofertę oraz realizować działania turystyczno-wypoczynkowo-szkoleniowe w profesjonalnym wydaniu.
Kolejny etap modernizacji poddasza planujemy wykonywać od stycznia 2017. Mamy nadzieję, że właśnie w 30 urodziny naszej działalności uda nam się dokończyć pozostałą część poddasza w stopniu pozwalającym na dokonanie odbioru pozostałej części przez nadzór budowlany i uzyskać pozwolenie na organizację wypoczynku dzieci i młodzieży.

Opracowanie: 
Marek Armata 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM