Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

FRYSZTAK W PODKARPACKIM PROGRAMIE ODNOWY WSI NA LATA 2017 – 2020: „PIĘKNA WIEŚ PODKARPACIA.


Frysztak, jako sołectwo bierze udział w konkursie zorganizowanym w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017 – 2020 pt. Piękna Wieś Podkarpacia. 
Celem konkursu jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs jest również doskonałą okazją do promowania i nagradzania tych sołectw z terenu województwa podkarpackiego, które szczególnie wyróżniają się w dziedzinie estetyki wsi.Przykładowe inwestycje realizowane przez urząd gminy we Frysztaku

Konkurs ma także stanowić inspirację dla ewentualnych naśladowców, pokazać, że najlepsze efekty można uzyskać w oparciu o dobry przykład działania w celu uzyskania wspólnej korzyści, jaką jest przyjazna dla mieszkańca, zadbana wieś, stanowiąca wizytówkę danego regionu. Te dobre przykłady wyglądu i funkcjonowania wsi chcemy wyłonić i rozpropagować w Województwie.

Gminna Biblioteka Publiczna  we Frysztaku         Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
Gminny Ośrodek Kultury  we Frysztaku               Urząd Gminy i OSP Frysztak

Szkoła Podstawowa Nr  1 we Frysztaku              Przedszkole Publiczne we Frysztaku


Ośrodek Szkolno - Wychowawczy we Frysztaku     Gminny Zakład Komunalny we Frysztaku

25 września zakończył się I etap konkursu gdzie Komisja konkursowa dokonała oceny 21 przesłanych prezentacji, spośród których wybrano 10 miejscowości. Frysztak przeszedł do drugiego etapu dzięki prezentacji wykonanej przez Panią Gabrielę Włodykę, która pokazała w ciekawy sposób frysztackie działania, inwestycje oraz zakres współpracy, integracji i wzajemnej pomocy. Miejscowość spełniła także wszystkie bardzo wymagające kryteria pozwalające ulokować się w ścisłej czołówce Podkarpacia.

Przykładowe możliwości spędzania czasu:

     Rynek  z figurą św. Floriana         Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP   
Otwarte Baseny Kąpielowe                              Usługi hotelarskie i wypoczynkowe

Z kolei we wtorek 17.10.2017 r. odbyła się wizja lokalna przy udziale komisji konkursowej, która zwiedzała Frysztak weryfikując wszystkie wszystkie działania pokazane w pierwszym etapie. Udział w programie realizują i koordynują urzędnicy gminy Frysztak przy współpracy z sołtysem, radnymi Frysztaka oraz pracownikami jednostek gminnych.

Turystyka we Frysztaku:
Przystań kajakowa Doliny Wisłoka        Pieszy szlak "Kamienne Herby" 

Udział w programie stwarza możliwości nie tylko zdobycia nagród ale umożliwia pokazanie piękna miejscowości wraz z wieloma inwestycjami oraz przedstawienie wielu innowacyjnych koncepcji realizowanych w sołectwie. Dużym atutem Frysztaka jest cykliczny zakres działań, kulturalnych, sportowych i oświatowo-wychowawczych oraz działalność organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i prywatnych inicjatyw. Nie można pominąć także pomysłów służących rozwojowi turystyki, rekreacji i wypoczynku.

Sport rekreacja i aktywny wypoczynek:
Obiekty sportowo-rekreacyjne

Oczywiście we Frysztaku wraz z  urzędem gminy, jednostkami organizacyjnymi i placówkami oświatowiatowymi funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna, klub sportowy GMKS "Strzelec" Frysztak, Gminna Akademia Piłkarska, Chór "Sokół", Zespół "Twierdzanie", Koło Gospodyń Wiejskich, zespoły czirliderek: "Małe Gigantki" i "Frysztacki Dance", zespoły taneczne: "Zygzak", "Smyki" i "Juniorzy"  oraz wokalne do których należą "Allegro" i "Wiolinki". Prężnie działa także Ziemia Frysztacka - Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju. Frysztak ma również swoje lokalne media, które tworzy Portal Mieszkańców dla Mieszkańców www.frysztak24.pl 

Przykładowa działalność i współpraca:

 Chór "Sokół"                                       Zespół taneczny "Juniorzy"
                      Czirliderki wraz z rodzicami              Eskorta "Strzelca" przez Akademię Piłkarską

Święto Plonów                                     Dni Ziemi Frysztackiej 

Zajęcia KGW Frysztak                                   Bal na 100 Par


Frysztak może poszczycić się również działaniami prywatnymi. Na terenie sołectwa działa stolarnia, sklepy spożywcze, wielobranżowe, kosmetyczne, sportowe, budowlane, wodno-kanalizacyjne i papiernicze. Nie możemy zapomnieć o przychodniach zdrowia i aptekach. Do grona prywatnych przedsiębiorców zaliczyć trzeba zakłady diagnostyki i mechaniki samochodowej oraz wulkanizacyjne. Bardzo cenione są również lokale gastronomiczne i agroturystyczne.

Przykładowa działalność sektora prywatnego:
Noclegi Frysztak        Noclegi nad Wisłokiem

Bardzo się cieszymy, że jako Ośrodek Sportu możemy włączyć się w rozwój Frysztaka i służyć lokalnej społeczności w zakresie promowania zdrowia, integracji, rozwoju i turystyki. 


Zdjęcia z dnia wizji lokalnej w GOSiR Frysztak

Obecnie walczymy o miejsce na podium w konkursie PIĘKNA WIEŚ PODKARPACIA, wyniki znane będą 18 listopada 2017 r. Prosimy trzymać kciuki. 
Wymieniony zakres działań pokazuje, że Frysztak nie tylko się rozwija ale stwarza wiele możliwości wspierających wychowanie dzieci oraz daje możliwości atrakcyjnego spędzania czasu w każdym wieku.

W powyższym materiale zaprezentowano tylko część działań jakie składają się na całość funkcjonowania sołectwa Frysztak. Materiał związany z udziałem w konkursie wraz z kryteriami zaprezentowany zostanie po ogłoszeniu wyników.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do współpracy w zakresie rozszerzenia oferty i prosimy dobre słowo, które motywuje nas do działania. 

Opracowanie
Marek Armata

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM