Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

SPRZĄTANIE RZEKI WISŁOK DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I REALIZACJI ZAINTERESOWAŃ


Pobyt nad Wisłokiem w regionie Frysztaka i Wiśniowej pozwala nie tylko odpocząć, ale również realizować swoje hobby i zainteresowania. Jest to także jeden ze sposobów na  aktywne i zdrowe spędzanie czasu na łonie natury wśród niepowtarzalnej przyrody Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego. Odpoczynek nad rzeką pozwala realizować swoje pasje takie jak wędkowanie czy uprawianie kajakarstwa. Znanym i lubianym sposobem na odpoczynek jest również plażowanie wśród zieleni i szumu przepływającej wody.  Aby jednak pobyt nad rzeką był przyjemny i udany warto wybrać miejsca czyste i bezpieczne.  Należy pamiętać o tym, że aby tak było każdy z nas powinien zadbać o to, aby nie wyrzucać śmieci byle gdzie, ponieważ poprzez nieodpowiedzialne postepowanie szkodzimy nie tylko florze i faunie, ale przede wszystkim sami sobie.  


 Kajakarze i wędkarze Sprzątają rzekę Wisłok 
Pan Stanisław Teper udostępnił prywatny samochód do przewozu zebranych odpadów

W sobotę 14 lipca 2018 r. odbyło się „I Ogólnopolskie Sprzątanie Szlaku Rzeki Wisłok, którego celem było przede wszystkim przeprowadzenie działań ekologicznych mających za zadanie poprawić czystość 12-sto km odcinka na trasie Twierdza – Frysztak – Markuszowa. Przedsięwzięcie realizowali wspólnie kajakarze i wędkarze, czyli osoby, które najczęściej spędzają czas nad wodą i znają problem bezmyślnego wyrzucania śmieci. To, co zrobiono podczas weekendu będzie służyć nie tylko dla dobra przyrody, ale również wszystkim, którzy wybiorą pobyt nad rzeką, jako formę spędzenia wolnego czasu. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, wśród, których znalazł się papier, opony, puszki i szkło, które częściowo rozbite tworzy szczególne niebezpieczeństwo zarówno w nurcie rzeki jak i na brzegach.

Podczas zorganizowanej akcji wyciągnęliśmy wnioski mówiące o tym, że mimo wielu akcji edukacyjnych i częściowej poprawie sytuacji problem ciągle istnieje, a jego skala wcale nie jest taka mała. Jesteśmy świadomi, że jedna akacja w ciągu roku to zbyt mało, aby rozwiązać problem dlatego doceniamy codzienne monitorowanie stanu czystości poprzez działania społecznych strażników, którzy zapowiadają coraz częstsze kontrole. Pan Grzegorz i Pan Jacek codziennie monitorują to co dzieje się nad Wisłokiem.

Społeczni strażnicy: Pan Jacek 1 od lewej, Pan Grzegorz 4 od lewej

Wspólne działania kajakarzy, wędkarzy i miłośników spędzania czasu nad wodą oraz osób ceniących sobie czystość przyrody pokazały, że wspólnie można zrobić bardzo dużo. Sprzątanie to nie tylko praca ale także integracja, edukacja i przyjemność wspólnego spędzania czasu.

Spływ został objęty patronatem honorowym przez Wójta Gminy Frysztak Pana Jana Ziarnika i Wójta Gminy Wiśniowa Pana Marcina Kuta. 
Organizatorami byli:
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku, 
Fundacja Kajakowa Tołhaj-GDK,
Polski Związek Wędkarski – Koło  Nr 15 we Frysztaku,
Polski Związek Kajakowy.
Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku, 
Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniowej,  
Wypożyczalnia Kajaków Dolina Wisłoka,
Wypożyczalnia Kajaków Twierdza, 
GZK Frysztak, 
GZK Wiśniowa,  
Partnerzy:
Stara Wędzarnia Frysztak, 
Firma Kajakowa „KanoKajaki”,
Firma InVento, 
Patronat medialny: 
Portal Mieszkańców dla Mieszkańców gminy Frysztak: www.frysztak24.pl
Mamy nadzieję, że "I Ogólnopolskie Sprzątanie Rzeki Wisłok" będzie początkiem, który przyczyni się do zmiany mentalności związanej z zostawianiem śmieci nad rzeką. Liczymy na to, że przykład ochrony środowiska poprawi czystość drugiej co do wielkości rzeki Podkarpacia. Zachęcamy wszystkich aby spędzając czas nad Wisłokiem zachować czystość po to aby realizacja zainteresowań była prawdziwą przyjemnością.

Serdeczne dziękujemy uczestnikom, współorganizatorom i partnerom. Podziękowania Kierujemy także do Pana Stanisława Tepera za udostępnienie prywatnego samochodu oraz  Pana Marcina Januszczaka za zapewnienie kiełbasek na ognisko.  Zachęcamy do działań na rzecz rozwoju ochrony środowiska, turystyki, kajakarstwa i wędkarstwa oraz aktywnego wypoczynku nad Wisłokiem.

Dziękujemy:
Dyrektor GOSiR Frysztak
Marek Armata
Prezes Fundacji Kajakowej Tołhaj-GDK
Dawid Marek
Prezes PZW - Koła Nr 15 Frysztak
Grzegorz Dykas 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM