Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

RUCH TO ZDROWIE - NIE ZAPOMNIJ O TYM !!!

Żyjemy w czasach, w których dominuje  praca, pośpiech i brak wolnego czasu. Jesteśmy bez przerwy  narażani na stres, a siedzący tryb życia zdominował codzienność. Złe nawyki żywieniowe
 i nadmiar obowiązków powodują, że przestaliśmy dbać o własne zdrowie i kondycję fizyczną.  Zapomnieliśmy o tym, że jakość naszego życia  oraz osiągnięcie powodzenia w jakiejkolwiek dziedzinie uzależnione jest bezpośrednio od utrzymania przez jak najdłuższy okres życia dobrego stanu zdrowia.  Codziennie poddawani jesteśmy wpływom  reklam mówiącym o „bezpiecznych” środkach farmakologicznych, które w cudowny sposób i bez wysiłku będą utrzymywać nas w dobrej kondycji, poprawiając  wydolność i samopoczucie.  Wymienione czynniki w połączeniu z brakiem fachowej wiedzy na temat zdrowego stylu życia doprowadziły do odrzucenia przez współczesne społeczeństwo aktywności ruchowej uważając ją za zbędną.
Mało kto wie, że kultura fizyczna i sport masowy, uznawane są za najważniejsze środki wspomagania zdrowia, a jedynym czynnikiem rekompensującym siedzący tryb życia i ciągłe napięcie nerwowe są różnorodne formy ruchu.

Niestety reklamy wmawiają nam, że  wybranie prostego rozwiązania jakim jest sięgniecie po kolorowe pudełko z tabletką da taki sam efekt jak mobilizacja do treningu, który wymaga systematyczności i do tego zabiera nam cenny czas. Uważamy, że najbardziej odpoczniemy „ucinając” sobie popołudniową drzemkę lub spędzając czas w fotelu przed ulubionym serialem.
 Niewielu z nas pamięta z młodych lat jak ogromną radość daje  ruch na świeżym powietrzu, podziwianie pięknych krajobrazów podczas wycieczek lub wspólne rozgrywki z  przyjaciółmi.
Usprawiedliwiamy się przed sobą doszukując się powodów dla których nie powinniśmy uprawiać sportu. Najczęściej wmawiamy sobie, że dawno tego nie robiliśmy i posługujemy  się błędnym stereotypem mówiącym o tym, że aby uprawiać jakikolwiek sport musimy posiadać odpowiednie predyspozycje i umiejętności . Towarzyszy nam fałszywe poczucie, że będą się z nas śmiać oraz, 
że nie potrafimy lub nie jesteśmy dość dobrzy aby uczestniczyć w organizowanych imprezach sportowo-rekreacyjnych zwłaszcza, w których uczestniczą bierni obserwatorzy.

            Problem współczesnego społeczeństwa polega także na braku rozróżniania sportu wyczynowego, który nastawiony jest na wynik  od sportu amatorskiego (masowego), który polega na czerpaniu przede wszystkim satysfakcji i przyjemności z ruchu. Sport masowy i rekreacja ruchowa stanowi formę czynnego wypoczynku, w którym najważniejszy jest udział,  a element rywalizacji stanowi tylko czynnik motywujący. Zadaniem szeroko pojętej rekreacji ruchowej  jest przede wszystkim odprężenie  po pracy, regeneracja sił psychofizycznych, utrzymanie sprawności fizycznej, dobrego samopoczucia, a także dobrego stanu zdrowia.

 Rekreacyjna forma ruchu powoduje wzrost kondycji fizycznej oraz zwiększenie siły mięśniowej stabilizującej stawy. Jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do zapobiegania chorób cywilizacyjnych. Poprzez ruch walczymy z nadwagą, chorobami układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycą, podwyższonym cholesterolem, depresją, złym samopoczuciem dbając jednocześnie o narządy ruchu. 


Rekreacyjna aktywność ruchowa  jest tak ważna w życiu każdego człowieka, że na całym świecie wydano szereg aktów prawnych nakazujących upowszechnianie kultury fizycznej.  Są to ustawy i rozporządzenia,  które określają zasady uprawiania i organizowania aktywnych form wypoczynku oraz zobowiązują jednostki samorządu terytorialnego do  tworzenia warunków  służących rozwojowi sportu masowego, rekreacji ruchowej i turystyki. Popularyzacja aktywnego wypoczynku stała się więc obowiązkiem każdej Gminy.

Jednostki samorządu terytorialnego aby wywiązać się z nałożonego obowiązku oraz aktywizować lokalne społeczeństwo jednocześnie zachęcając do  udziału w procesie upowszechniania aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia    utworzyły Gminne i Miejskie Ośrodki Sportu oraz różnego rodzaju Centra sportowe. Wymienione Ośrodki są organizacjami pożytku publicznego, które nie są nastawione na zysk tylko na działalność dla lokalnego społeczeństwa, a zakres usług  komercyjnych ogranicza się do działalności statutowej. Dlatego bez względu na koszty wyposaża się je w baseny, sale gimnastyczne, sale fitness, boiska do zespołowych gier sportowych, korty tenisowe, siłownie, i gabinety odnowy biologicznej.
Ośrodki sportu zajmują się  profesjonalnie organizacją aktywnych form spędzania czasu wolnego. Rola ich polega na stwarzaniu warunków do prowadzenia zdrowego stylu życia, zajmują się także utrzymywaniem w odpowiednim stanie technicznym obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych.
Spoczywa na nich bardzo trudne zadanie dotyczące przekazywania właściwych wzorców aktywności fizycznej.
Misja Ośrodka Sportu zostanie spełniona tylko wtedy gdy  mieszkańcy nabiorą trwałych nawyków aktywnego wypoczynku, będą czerpać radość z uczestnictwa w organizowanych imprezach sportowo-rekreacyjnych oraz świadomie będą dążyć do utrzymywania dobrej sprawności psychomotorycznej poprzez aktywność ruchową.

            Zapraszamy serdecznie  wszystkich mieszkańców Gminy Frysztak  niezależnie od wieku i płci 
do  współudziału w rozwoju sportu masowego oraz tworzeniu procesu prawidłowych wzorców spędzania wolnego czasu. Zapraszamy do korzystania z oferty i obiektów GOSIR Frysztak pamiętając, że wszyscy sportowcy to jedna rodzina…  


                                                                                                   Dyrektor GOSiR Frysztak: Marek Armata0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM