Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

SZLAKI ROWEROWE, PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ i WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW – ROZPOCZYNAMY DZIAŁANIA


W dniu 19.07.2017 r. w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji we Frysztaku odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie utworzenia sieci szlaków rowerowych na terenie gminy Frysztak i częściowo u naszych sąsiadów. O tym, że nasz region jest  doskonałym miejscem dla rowerzystów nie trzeba nikogo przekonywać, świadczy o tym ilość osób codziennie uprawiających tę dyscyplinę sportu. Do dużego zainteresowania turystyką rowerową należy dodać atrakcyjne walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz dodające charakteru różnice wzniesień. Wszystkie wymienione  atuty w połączeniu z miejscami o zmniejszonym natężeniu ruch dają możliwości utworzenia  atrakcyjnych i bezpiecznych szlaków z przeznaczeniem dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów oraz do wypadów rodzinnych.  

Problemem jest brak oznaczenia szlaków, bark drogowskazów, map, tablic informacyjnych i wyznaczonych zjazdów przy drodze wojewódzkiej. Trasy wymagają także  usystematyzowania pod względem oznaczenia kolorami z uwzględnieniem atrakcji historycznych, przyrodniczych, budowli sakralnych, punktów widokowych, gospodarstw agroturystycznych, gastronomii, miejsc noclegowych itp.


 Podczas środowego spotkania uczestnicy rozmawiali na temat sposobu i kolejności przeprowadzenia działań, wyboru aplikacji GPS oraz o przepisach i sposobie finansowania. Omówiono także w jaki sposób wyznaczyć kolory szlaków tak aby były czytelne dla turystów, a mieszkańcy mogli w łatwy i przyjemny sposób wybrać odpowiedni szlak dla siebie.  
Analizowano sposoby wykonania łączników pomiędzy trasami i o wyznaczeniu odcinków MTB dla osób potrzebujących troszeczkę więcej adrenaliny. Ze względu na atrakcyjne tereny i granice administracyjne w  rowerową inicjatywę zostaną włączone także gminy Wiśniowa i Wojaszówka. 
Spotkanie pokazało że nasi mieszkańcy chcą działać w zakresie organizacji szlaków, mają pomysły i chcą rozwijać turystykę w naszym regionie.  
W bieżącym roku zostaną naniesione na nośniki elektroniczne 3 trasy  oraz obliczone czasy przejazdu wraz z wykonaniem kilometrówki i planem drogowskazów  Planowane jest  uzyskanie pozwoleń od odpowiednich organów i podmiotów. Przewidujemy także  rozpoczęcie działania nad opracowaniem map.   

Z kolei w przyszłym roku planujemy oznaczyć pierwsze szlaki zgodnie z obowiązującą instrukcją. Wykonanie wszystkich szlaków wymagało będzie kilkuletniej pracy. Będziemy także zabiegać o środki zewnętrzne , które pozwolą na sfinansowanie zadania. 
W ramach tworzenia szlaków  planowane jest także utworzenie punktu informacji turystycznej, który zlokalizowane będzie na pierwszym piętrze w Ośrodku Sportu przy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Bardzo ważną inicjatywą jest uruchomienie wypożyczalni rowerów MPX4 Pana Piotra Mikuszewskiego co będzie miało pozytywny wpływ na ruch turystyczny uzupełniając rowerową ofertę gminy Frysztak. Wypożyczalnia rowerów działa także przy wypożyczalni kajaków Frysztak u Państwa Malikowskich. 
Całość obejmować będzie tworzona strona internetowa: Turystyka w Dolinie Wisłoka. 


Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w dzisiejszym spotkaniu i zapraszamy na kolejne, które odbędzie się 21.08.2017 r. o godz. 18:00 na obiektach GOSiR Frysztak. 
Tematem kolejnego spotkania będzie analiza wyznaczonych tras zgodnie z przewidywanym planem omówionym podczas dzisiejszego spotkania.Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą włączyć się w rozwój szlaków rowerowych gminy Frysztak. 
W tworzeniu szlaków uczestniczą:
GOSiR Frysztak - kliknij tu  
Ziemia Frysztacka - Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju - kliknij tu  
Grupa Rowerowa Gogołów - kliknij tu  
Nadleśnictwo Strzyżów - kliknij tu   
Producent MPX4 - kliknij tu 
Wypożyczalnia rowerów i kajaków na przystani Twierdza - kliknij tu 
Frysztak24.pl - kliknij tu 
Indywidualni miłośnicy turystyki rowerowej,
Dołącz do nas!  
Kontakt:
Marek Armata tel. 503-300-552, e-mail: marek.armata@gosir.frysztak.pl 

Opracowanie 
Marek Armata0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM