Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
38-130 Frysztak, ul. Sportowa 30, woj. podkarpackie
tel./fax (17) 27 77 111, (17) 27 77 900
NIP: 819-12-59-924 REGON: 001350570
Nr konta: 20916810275505927120000001

MARATON FITNESS 2018

UCHYLAMY TAJEMNICE WRÓT BRAMY FRYSZTACKIEJ / FILM I FOTO Z SOBOTNIEJ WYCIECZKI

Najatrakcyjniejszy obszar Rezerwatu Przyrody „Herby”, to teren obejmujący najwyższe pasmo Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. W szczytowej partii malowniczych wzniesień znajdują się liczne skałki piaskowców istebniańskich - zwane "Herbami". Obok terenów rekreacyjnych, budowli historycznych i sakralnych, rezerwat "Herby" jest jedną z  z ciekawszych atrakcji Gminy Frysztak.


Wschodnia część rezerwatu położona jest na Pogórzu Dynowskim, natomiast zachodnia zajmuje obszar Pogórza Strzyżowskiego. 
Obie strony szczytów rezerwatu łączy i jednocześnie dzieli  jeden z najpiękniejszych przełomów Wisłoka zwanym „Bramą Frysztacką”. Jest do wąski przesmyk pomiędzy wielokilometrowymi wzniesieniami przez, który przebija się wijąca rzeka. Wisłok, oddziela Pasmo Klonowej Góry od Pasma Jazowej.

Pasmo Klonowej Góry stanowi centrum Pogórza Strzyżowskiego - tworzy je grupa mocno zalesionych wzgórz o płaskich garbach i dolinach dochodzących do 150 m głębokości.
Od zachodu są to szczyty: Klonowa Góra (525 m n.p.m.), Bardo (534 m n.p.m.), Chełm (528 m n.p.m.), Kamienna (480 m n.p.n.).
Od  południowego-zachodu wznoszą się trochę niższe wzgórza- Kozia Góra (360 m n.p.m.), Czerwona Góra (380 m n.p.m.), dział Kamienica (397 m n.p.m.) ze szczytem Kamieniec, Rybia Góra (420 m n.p.m.),
Od wschodu tuż nad Wisłokiem zobaczyć można- Sośnice (394 i 373 m n.p.m.).

Nieczynny kamieniołom w Kobylu

U południowych stóp pasma „Herbów” w odległości około 1 km od Wisłoka, znajduje się nieczynny kamieniołom w Kobylu z widocznymi warstwami skalnymi po byłym wyrobisku.  Podobny kamieniołom tylko znacznie wyższy, o kilku poziomach eksploatacyjnych znajduje się na północnej stronie rezerwatu przez który przebiega „szlak edukacji ekologicznej”. Kamieniołom w Cieszynie charakteryzuje naturalnie wykształcona platforma widokowa.
Kopalnie odkrywkowe znajdują się także we wsi Stępina oraz na zachodnim zboczu rezerwatu "Góra Chełm".
Panorama Frysztaka  z rezerwatu "Herby"

Pomiędzy schodzącymi się Pogórzami" Bramy Frysztackiej"  przebiega droga wojewódzka 998 Warzyce – Babica. W odległości 500 m od głównej drogi  zlokalizowana jest baza noclegowa Gminnego Ośrodka Sportu we Frysztaku. Ośrodek jest doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania  rezerwatu.

Baza Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku 

Do Ośrodka można dojechać: 
od Rzeszowa na południe DW988 i DK9/E371 - 49 km
od Jasła  na północ, przez Warzyce DW nr 988 - 18 km
od Krosna na północ DW 990 i DK 28 - 22 km
od Ropczyc na południe DW 986 - 33 km
od Brzostku na południowy-wschód, przez Klecie i Opacionkę - 21 km
Współrzędne GPS:
X: 222058,43  Y: 688083,31
N: 490 50’10.75’ E: 210 36’ 59.29’

Rezerwat przyrody "Herby" został utworzony w 1999 r. i obejmuje obszar lasu o powierzchni 145,85 ha, położony w granicach gmin Frysztak i Wiśniowa w Nadleśnictwie Strzyżów w Czarnorzecko - Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.


Widok z kamieniołomu w Cieszynie (strona zachodnia rezerwatu) - foto 2013 r. 

(Zachodnia strona "Bramy Frysztackiej" pokonana została podczas akcji: "Odnawiamy gminne szlaki turystyczne" w 2013 r.)  Akcja zorganizowana została przez  Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku wraz z Urzędem Gminy Frysztak, Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju  Ziemi Frysztackiej, Gminnym Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Nadleśnictwem Strzyżów. Do akcji dołączył także portal Frysztak24 oraz zainteresowani mieszkańcy naszej gminy). 


Zachodnia część rezerwatu  "Herby" - foto 2013 r. 


* * * * *
10.05.2014 r. FRYSZTACKI SURVIVAL 
---------------------------------------------------------------- 
Była sobota, frysztacki poranek przywitał swoich mieszkańców delikatnym deszczem, wywołując chwilę zawahania,  wśród uczestników wycieczki. Ktoś zadał pytanie - idziemy...? Natychmiast słychać odpowiedź, padającą spośród grupy uczestników - skoro survival, to chyba dobrze, że pada !!!
Więc, ruszamy ...  :-)
Po 15 minutach marszu, decyzję o wyjściu na szlak wynagradza piękna pogoda z gatunku tych wymarzonych - jasne niebo przykryte delikatnym puchem chmur przez, który przebiją się promienie słońca. Okazało się, że był to  idealny dzień na podbój wschodniej strony "Bramy Frysztackiej".
Najpierw trasa wiodła drogą asfaltową i tak naprawdę nic nie zapowiadało szczególnych wrażeń. Za mostem w Kobylu, koło pomnika postawionego W DZIESIĘCIOLECIE ODRODZENIA POLSKI, skręciliśmy w prawo, a po 40 metrach w lewo - droga zaczęła się piąć ostro pod górę.Po pokonaniu kilkuset metrów, skręciliśmy w stronę byłego kamieniołomu w Kobylu. W połowie drogi prowadzącej, do kamieniołomu skręciliśmy ponownie w lewo, na szlak wiodący przez las, dokładnie na sam szczyt rezerwatu "Herby".  Cała trasa prowadziła drogami gminnymi, co w przyszłości umożliwi dokładne wytyczenie i oznaczenie szlaku.

Wschodnia część rezerwatu jest mniej uczęszczana od zachodniej, ale bardziej urozmaicona. Idąc przez szlak zobaczyć można liczne wąwozy, skarpy, jary i wyrobiska.    
Grzbietowa  partia "Herbów" wschodnich  jest wyrównana, ale z kilkoma kulminacjami osiągającymi wysokość od  350 do 450 m n.p.m. Na szczycie tej części znajdują się olbrzymie głazy i progi skalne.


Wychodnie skalne  występują pojedynczo w postaci "ambon" i "progów" lub w formie zespołów skalnych.
Rezerwat "Herby", to nie tylko przyroda nieożywiona - to także piękny  mieszany las, w którym świerki i jodły w czasie marszu na szczyt i buczyna w górnym paśmie, pięknie dopełniają walory przyrodnicze tego wyjątkowego miejsca. Przez grzbiet rezerwatu, wytyczony jest niebieski szlak, którym można dojść, aż do Odrzykonia.


Po pokonaniu szczytów zaczęliśmy schodzić w dół w kierunku placu rekreacyjnego OSP w Kobylu, gdzie wszyscy uczestnicy, spotkali się na podsumowanie wycieczki i zasłużony odpoczynek. Spędziliśmy tam miło czas w dobrym towarzystwie, przy ognisku i pieczeniu kiełbasek.


Więcej informacji zaprezentujemy podczas szczegółowego opisu szlaku na trasie: GOSiR Frysztak - Rezerwat Herby - Plac Rekreacyjny Kobyle - GOSiR Frysztak.


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za turystyczną przygodę. Dziękujemy także Sołtysowi i jednocześnie Radnemu wsi Kobyle, Panu Kazimierzowi Drygasiowi za pomoc w przygotowaniu wycieczki i udostępnienie terenu rekreacyjnego.Tekst i foto:
Marek Armata
Film:
Wojciech Patla
3 komentarze:

  1. Jak najbardziej popieram takie wyprawy, kiedy następna mam chęć dołączyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję takich wypraw ,chętnie dołączę do następnej wyprawy kiedy?

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję takich wypraw ,chętnie dołączę do następnej wyprawy kiedy?

    OdpowiedzUsuń

Komentarze mogą dodawać tylko osoby zalogowane. Zapraszamy do korzystania z kont: Google (poczta Gmail) lub loginów z OpenID, LiveJurnal, WordPress, TypePad i AIM